برهان کلام برای وجود خدا از دیدگاه ویلیام کریگ

برهان کلام برای وجود خدا | فلسفه برگر

هری لِسِر در کتاب «فقط استدلال» نظریه‌ی ویلیام کریگ با عنوان «برهان کلام برای وجود خدا» را مطرح کرده است که در اینجا مشاهده خواهید کرد.

برهان کلام برای وجود خدا

یکی از جالب‌ترین استدلال‌های وجود خداوند را فیلسوف-متألهان سنت کلام اسلامی در سده‌های میانه ارائه داده‌اند که اخیراً هم کسانی همچون ویلیام کریگ آن را از نو زنده کرده‌اند.

این استدلال خوانشی است از استدلال کیهان شناختی، به این معنا که از صرف وجود عالم، وجود خدا را نتیجه می‌گیرد، نه این که مانند استدلال هستی شناختی به بحث درباره‌ی مفهوم خداوند بپردازد.

یا بخواهد از ویژگی‌های خاص جهان، همچون شواهد وجود طراح به وجود خدا برسد.

صورت‌بندی ویلیام کریگ از این استدلال مخصوصاً بسیار موجز است و چنین شکلی دارد:

هر آن چه به وجود می‌آید علتی دارد.
عالم به وجود آمده است.
بنابراین،عالم علتی دارد.

هر آن چه به وجود می‌آید علتی دارد

روشن است که این استدلال نمونه‌ای معتبر از قاعده‌ی وضع مقدم است؛ اما صدق مقدمات چه قدر قطعیت دارد؟

مقدمه‌ی اصلی ظاهراً اثبات نشده است. این ادعا واجد تناقض نیست که بگوییم چیزی می‌تواند بدون علت به وجود آید یا به وجود آمده است.

البته استدلال استقرایی قدرتمندی وجود دارد که متکی است بر این واقعیت که میلیاردها میلیارد نمونه از مواردی هست که چیزی به وجود آمده است و این به وجود آمدن علتی داشته است.

حتی یک نمونه مشاهده یا ثبت نشده است که چیزی بدون علت به وجود آمده باشد.

اما این مطلب به دو دلیل برای اثبات مقدمه یاد شده کافی نیست.

نخست این که هیچ استدلال استقرایی‌ای نیست که بتواند چیزی بیش از شاهدی بسیار خوب باشد برای این که امری همواره برقرار است.

هر تعداد نمونه‌ی مؤید هم که یافته باشیم، امکان وجود استثنا همیشه هست، حتی اگر بسیار هم بعید باشد.

دوم این که حتی اگر وجود تک تک چیزهایی که در عالم پدید آمده‌اند علتی داشته باشد، این نتیجه بدست نمی‌آید که درباره‌ی کل عالم هم این امر صادق است، زیرا چیزی که در مورد تک تک اجزاء صادق است لزوماً در مورد کل صادق نیست و بر عکس.

استدلال سوم در دفاع از این که هر آن چه به وجود می‌آید علتی دارد این است که اگر چه این ادعا واجد تناقض نیست که چیزی بدون علت پدید آمده باشد، اما غیرقابل تصور است.

به این استدلال دو پاسخ می‌توان داد. یکی این که شاید این مسئله خصوصیت ذهن ما باشد، نه جنبه‌ای از واقعیت جهان.

یعنی شاید فقط محدودیتی در آن چه می‌توانیم تصور کنیم باشد، نه محدودیت در آن چه که ممکن است رخ دهد.

دوم این که کلیت عالم چیزی است که یکسره فراتر از حد تجربه‌ی ماست.

بنابراین می‌توان گفت که ما از این که چه چیزی می‌تواند یا نمی‌تواند ممکن باشد هیچ شناختی نداریم.

پس مقدمه‌ی اصلی استدلال را نه با منطق و نه از راه تجربه نمی‌توان اثبات کرد.

با این همه این تصور که چیزی بتواند از هیچ و بدون علت پدید آید فوق‌العاده عجیب به نظر می‌آید و از همین رو مقدمه‌ی مورد بحث، اگر چه اثبات نشده است، اما کاملاً معقول و مقبول است.

عالم به وجود آمده است

مقدمه‌ی دوم، این که عالم آغاز دارد، مدت‌ها بسیار شکننده و آسیب‌پذیر به نظر می‌آمد.

چنان که بیشتر یونانی‌ها و از جمله ارسطو گمان می‌کردند، ظاهراً هیچ دلیلی نیست که مدعی شویم عالم پدید آمده و همیشه وجود نداشته است.

متکلمان مسلمان و پیروانشان کوشیدند استدلال بیاورند که مفهوم دنباله‌ای نامتناهی از رویدادها که همین طور به عقب باز می‌گردد و هیچ رویداد اولی ندارد مفهومی نامنسجم یا به نوعی غیرممکن است، اما هیچ استدلال مقنعی به این مضمون اقامه نشده است.

درست است که این تصور که زمان آغازی ندارد برای ذهن دشواری پدید می‌آورد، اما فرض وجود آغازی برای آن هم دشواری‌های مشابهی ایجاد می‌کند، چون همیشه می‌توان پرسید:

«پیش از آن نقطه‌ی آغازی چه اتفاقی رخ داده است؟»

چیزی که این استدلال را در شکل امروزی آن از نو زنده کرده است و هیچ اختصاصی هم به مسلمانان ندارد، افزایش شواهد علمی‌ای است که نشان می‌دهد عالم به واقع آغازی داشته است.

البته این هنوز اثبات به شمار نمی‌آید، به واقع معلوم نیست که کدام مشاهدات نجومی یا غیر آن می‌تواند نظریه‌ی «مهبانگ» درباره‌ی آغاز جهان را با قطعیت مطلق اثبات کند.

اما این گزاره را که عالم آغازی داشته است پذیرفتنی می‌کند، یعنی چیزی که شواهدی برای آن وجود دارد و بسیاری از کسانی که این شواهد را مطالعه کرده‌اند به آن باور دارند.

بنابراین استدلال کلامی برای وجود خداوند استدلالی معتبر است با دو مقدمه که هیچ یک اثبات شده یا متقن نیستند، اما هر دو معقول و پذیرفتنی‌اند.

اما در این باره بحث و گفت و گو همچنان ادامه دارد و خیلی چیزها وابسته است به این که مسیر پیشرفت علم چگونه رغم بخورد و این که آیا برای مقدمه‌ی دوم توجیه قویتری بیابیم یا خیر.

اما باید توجه داشته باشیم که این استدلال کامل نیست. حتی اگر عالم، علتی خارج از خودش داشته باشد، استدلال دیگری لازم است که نشان دهد این علت موجودی ازلی و نیک است.

یا به بیان دیگر نشان دهد که این علت همان خداست.

برخی از کسانی که این استدلال را پذیرفته‌اند اعتقاد دارند که همچنین باید نشان داد که این علت موجودی شخص‌وار است و برای این منظور استدلال‌هایی هم عرضه کرده‌اند.

قطعاً این استدلال را می‌توان طرح نمود که فقط موجودی ازلی می‌تواند پیش از پیدایش عالم وجود داشته باشد و بنابراین فقط موجودی ازلی می‌تواند علت آن باشد.

این استدلال را نیز می‌توان مطرح کرد که تنها نوع علتی که می‌تواند از خارج بر عالم اثر کند، عمل موجودی شخص‌وار است و فقط یک موجود شخص‌وار نیک ممکن است بخواهد که عالم را خلق کند.

اما به اعتقاد من منصفانه آن است که بگوییم هنوز پرداخت کامل و دقیقی از این بخش از استدلال نداریم، هرچند آن چه در بالا ذکر شد خطوط کلی آن را ترسیم می‌کند.

باز هم می‌توان گفت که این مطلب اثبات نشده است اما پذیرفتنی است که علت پیدایش عالم، خالقِ شخص‌وارِ نیکی باشد درست همان طور که پذیرفتنی است اما اثبات نشده است، که عالم علتی داشته باشد.

منبع: کتاب فقط استدلال(مایکل بروس و استیون باربن) ترجمه میثم محمد امینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *