ارسطو یا ارسطا طالیس در کتاب سیر حکمت در اروپا

ارسطو | فلسفه برگر

ارسطو در سال 384 پیش از میلاد در استاگیرا از بلاد مقدونیه متولد شد و خانواده‌اش یونانی و پدرش طبیب بود.

در هیجده سالگی در آتن باکادمی در آمد و تا وفات افلاطون یعنی مدت بیست سال از شاگردان او بود و در چهل و یک سالگی به معلمی اسکندر معروف تعیین گردید و چند سالی به تربیت او اهتمام ورزید.

سپس به آتن برگشته در گردشگاهی بیرون آن شهر موسوم به لوکایون به تعلیم پرداخت و لوکایون را فرانسویان لیسه گفته‌اند و از این‌رو بعضی اوقات حکمت ارسطو را حکمت لیسه می‌گویند.

اما بیشتر معروف به حکمت مشاء است چه ارسطو تعلیم خود را در ضمن گردش افاضه می‌کرد پس پیروان او را مشائی می‌گویند و در یونانی این کلمه پریپاتتیکوس است.

حوزه‌ی تدریس ارسطو تا زمان مرگ اسکندر در آتن دایر بود چون آتنیان از آن پادشاه دلخوش نبودند پس از مرگ او ارسطو نتوانست در آتن بماند و مهاجرت کرد و سال بعد در شصت و سه سالگی در گذشت.

مصنفات ارسطو

از ارسطو مصنفات بسیار بازمانده که تقریباً جامع همه‌ی معلومات آن زمان است به جز ریاضیات.

اما ظاهراً آن کتب را به قصد اینکه آثار قلم او باشد ننوشته و چنین می‌نماید که غرضش ثبت و یادداشت مطالب بوده است و درباره‌ی بعضی از رسایل می‌توان معتقد شد که تحریر شاگردان اوست.

از قراری که گفته‌اند از نوشته‌های ارسطو آنچه در دست ماست آنست که برای تعلیم خصوصی شاگردان تهیه شده و ارسطو برای عامه هم رسالاتی نظیر آن که از افلاطون در دست است نوشته بوده است که متأسفانه باقی نمانده است.

در هر حال از آنچه در دست است دیده می‌شود که ارسطو به نوشته‌های خود آراستگی ادبی نداده و شاعری نکرده است.

اهل وجد و حال هم نبوده و جز قوه‌ی تعقل چیزی را در تحصیل علم دخیل نمی‌دانسته است.

از این‌رو هم از آغاز با افلاطون اختلاف نظر و مشرب داشت اما بر خلاف آنچه بعضی گفته‌اند از تجلیل و مهرورزی نسبت به استاد چیزی فرو نمی‌گذاشت و افلاطون در مقام مقایسه‌ی شاگردان خود ارسطو را عقل حوزه‌ی علمی می‌خواند.

روابط ارسطو با افلاطون

این قدر هست که در تحقیقات خویش از ردّ و ابطال رأی افلاطون در باب مُثُل و بعضی امور دیگر خودداری ننموده و در این مقام می‌گفته است افلاطون را دوست می‌دارم امّا به حقیقت بیش از افلاطون علاقه دارم.

منبع: سیر حکمت اروپا(محمد علی فروغی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *